مقدمه ای بر طراحی سایت های واکنش گرا

مقدمه ای بر طراحی سایت های واکنش گرا

آمار نشان می دهد امروزه اکثر کاربران سایت ها را بر روی دستگاه هایی جز کامپیوتر یا لپ تاپ باز می کنند. بنابراین نیاز است که کاربران نمایش مناسبی از وب سایت ها را در دستگاه های مختلف به خصوص تلفن همراه داشته باشند. در این میان تکنولوژی و زبان های برنامه نویسی طراحی صفحات وب نیز با توجه به نیاز های کاربران، روز به روز در حال پیشرفت و بروزرسانی است.

آیا برای شما پیش آمده که سایتی را بر روی تلفن همراه خود باز کنید و برای خواندن متن ها نیاز به بزرگنمایی و یا اسکرول افقی داشته باشید؟ جالب است بدانید در اکثر اوقات افرادی که با چنین سایت هایی مواجه می شوند سریعا از آن سایت خارج می شوند.

این دقیقا همان مسئله ای است که باعث شده سایت های واکنش گرا یا Responsive بوجود آیند. اما این سایت ها چه نوع سایت هایی هستند و چه تفاوتی با سایت های غیر واکنش گرا دارند ؟

تفاوت سایت های ریسپانسیو و غیر ریسپانسیو

همانطور که گفته شد سایت های غیر ریسپانسیو سایت هایی هستند که در پیاده سازی آن ها اصول و استاندارد های تعریف شده برای واکنش گرایی رعایت نشده و نمایش آن ها در دستگاه های مختلف مناسب نمی باشد. این بدین معناست که وقتی شما آن سایت را در موبایل، تبلت، لپ تاپ یا کامپیوتر باز می کنید، صفحات وب سایت متناسب با سایز صفحه نمایش نبوده و شما مجبور به بزرگنمایی صفحات و پیمایش افقی در صفحه هستید.

اما هنگامی که سایت های ریسپانسیو یا واکنش گرا را در دستگاه های مختلف باز می کنید، ساختار و محتوای آن سایت متناسب با سایز صفحه نمایش شما تغییر کرده و نمایشی مناسب را به شما ارائه می دهد. در سایت های ریسپانسیو فونت محتوا به گونه ای می باشد که هرگز نیازی به بزرگنمایی صفحه نمی باشد و تمامی محتوا به صورت عمودی چیده می شوند و نیازی به اسکرول افقی برای مشاهده محتوا نمی باشد.

سایت های واکنش گرا چگونه طراحی و پیاده سازی می شوند؟

برای پیاده سازی سایت های واکنش گرا نیازی به یادگیری مهارت خاصی ندارید و تنها کافیست یک سری اصول و قواعد را یاد بگیرید. اگر شما با زبان های HTML و CSS آشنایی دارید می توان گفت بیشتر راه را پیش رفته اید. در غیر این صورت توصیه می کنیم ابتدا این دو زبان را یاد بگیرید و سپس به سراغ یادگیری اصول و استاندارد های طراحی سایت های واکنش گرا بروید.

پس بنابراین می توان گفت پیاده سازی سایت های ریسپانسیو تفاوت چندانی با سایت های معمولی ندارد. اما دقیقا تفاوت پیاده سازی این سایت ها در چیست ؟

پیاده سازی سایت های ریسپانسیو نیازمند بکارگیری یک فریمورک یا چارچوب می باشد. اگر شما تاکنون با استفاده از HTML و CSS سایت هایی را پیاده سازی کرده اید، از این پس مستلزم آن هستید که تگ های HTML را طبق چارچوب خاصی بکار بگیرید و از CSS های تعریف شده ای استفاده کنید. برای این کار لازم است یکی از فریم ورک های زیر را یاد گرفته و بر اساس چارچوب تعریف شده توسط آن، سایت های خود را پیاده سازی کنید.

برخی از فریمورک های طراحی سایت های واکنش گرا:

فریمورک بوت استرپ یا Bootstrap

بوت استرپ در حال حاضر محبوب ترین فریمورک طراحی سایت های واکنش گرا می باشد که اکثر سایت های موجود با استفاده از آن پیاده سازی شده اند. با مراجعه به سایت getbootstrap.com این فریمورک قدرتمند را فرا بگیرید و در کمترین زمان سایت خود را به یک سایت حرفه ای واکنش گرا تبدیل کنید.

فریمورک Foundation

با مراجعه به لینک foundation.zurb.com می توانید فایل های مورد نیاز این فریمورک را دانلود کنید و داکیومنت آموزشی آن را مطالعه کنید.

فریمورک Pure

این فریمورک نیز مانند سایر فریمورک ها وظیفه واکنش گرایی سایت ها را بر عهده دارد. از طریق لینک purecss.io می توانید به داکیومنت و فایل های مورد نیاز آن دست یابید.

اینها تنها برخی از فریمورک های موجود می باشند. برای اطلاعات بیشتر در مورد سایر فریمورک ها می توانید در گوگل عبارت Responsive Web Design Frameworks را جتسجو کنید.

لازم به ذکر است در حال حاضر تمامی محصولات وب روبیک بر پایه فریمورک قدرتمند بوت استرپ طراحی و پیاده سازی می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *