فریم‌ورک PHP چیست؟ معرفی 8 مورد از بهترین فریم‌ورک های PHP سال 2019

فریم ورک PHP چیست؟ معرفی 8 مورد از بهترین فریم‌ورک های PHP سال 2019

اگر مقاله “3 گام کلیدی تا ورود به دنیای طراحی سایت” رو مطالعه کرده باشید، توی این مقاله در رابطه با زبان های برنامه نویسی صحبت کردیم.
همانطور که میدونید PHP یه زبان برنامه نویسی سمت سرور میان برنامه نویسان به حساب میاد. چارچوب ها یا فریم ورک PHP برای برنامه نویسان بستری رو فراهم می‌کنن تا به راحتی و در کمترین زمان، وب سایت های قدرتمندی رو پیاده سازی کنن.

همانطور که میدونید PHP یه زبان برنامه نویسی سمت سرور میان برنامه نویسان به حساب میاد. چارچوب ها یا فریم ورک PHP برای برنامه نویسان بستری رو فراهم می‌کنن تا به راحتی و در کمترین زمان، وب سایت های قدرتمندی رو پیاده سازی کنن.

بنابراین استفاده از Framework ها تا حد زیادی باعث صرفه جویی در زمان و کاهش حجم کار شما خواهد شد. در حال حاضر فریم ورک های زیادی در دسترس برنامه نویسان قرار دارن و انتخاب بهترین فریم ورک PHP، اولین قدم برای پیاده سازی سایت های حرفه ای و قدرتمند به حساب میاد.      


معرفی 8 فریم ورک PHP منتخب در سال 2019

فریم ورک های PHP در سایز های مختلفی هستند که شما باید با توجه به تجربه و تسلط خودتون بر زبان PHP، فریم ورک مناسب رو انتخاب کنید.

در ادامه به معرفی بهترین فریم ورک های PHP سال 2019 می‌پردازیم. بعد از مطالعه این آموزش، به راحتی میتونید فریم ورک مناسب رو انتخاب کرده و شروع به یادگیری اون کنید.


1. فریم ورک Laravel (لاراول)

این فریم ورک یکی از محبوب ترین چارچوب های Open Source زبان PHP به حساب میاد. این چارچوب از سال 2011 فعالیت خودش رو شروع کرده و به طور مستمر در حال بروزرسانی هست. این چارچوب با ارائه قابلیت های عالی و همچنین امنیت بالا، یکی از بهترین چارچوب ها برای پیاده سازی سایت های قدرتمند شناخته شده.

مزایا و برتری های فریمورک لاراول (Laravel)

 • فریم ورک لاراول دارای ویژگی هایی هست که اون رو به یک بستر عالی برای توسعه سایت های قدرتمند و پیچیده تبدیل کرده.
 • این چارچوب به توسعه دهندگان اجازه میده تا با سفارشی سازی فریم‌ورک، نیاز های خودشون در پیاده سازی برنامه های مختلف رو برطرف کنن. همچنین این فریم ورک به خوبی از معماری MVC پشتیبانی میکنه.
 • با استفاده از این فریم ورک امکان پیاده سازی وب سایت های سریع و بسیار امن رو خواهید داشت. از اونجا که “امنیت” یکی از معیار های مهم در پیاده سازی برنامه های تحت وب به حساب میاد، به هیچ عنوان نباید امنیت لاراول رو نادیده بگیرید!

معایب و کاستی های فریم ورک لاراول (Laravel)

 • با توجه به اینکه مدت زمان زیادی از ارائه این فریم ورک نمیگذره، مسلما باید انتظار اشکالات و باگ هایی رو داشته باشید. (البته این اشکالات خیلی سریع در حال برطرف شدن هستند و جای نگرانی نداره!)


2. فریم ورک Symfony (سیمفونی)

فریم ورک سیمفونی جزو نخستین چارچوب های ارائه شده برای زبان PHP هست و اولین نسخه اون در سال 2005 ارائه شده. بنابراین با توجه به سابقه عملکرد این چارچوب، سیمفونی به یکی از فریم ورک های قابل اعتماد برای توسعه دهندگان تبدیل شده. همچنین این فریمورک به عنوان یک چارچوب گسترده معماری MVC شناخته شده که از تمامی استاندارد های PHP پیروی میکنه.

این فریم ورک ویژگی هایی مشابه با لاراول رو داره و باید گفت انتخاب یکی از این دو فریمورک کار سختی هست!

مزایا و برتری های فریمورک سیمفونی (Symfony)

 • این چارچوب کاملا انعطاف پذیر هست و به خوبی میتونه با پروژه هایی همچون دروپال ادغام بشه. بنابراین میتونید این فریمورک رو به راحتی روی هر پلتفرمی نصب و استفاده کنید.
 • برای استفاده از این فریمورک به یک فضای حافظه بسیار کم نیاز دارید. با استفاده از ماژول های ارائه شده برای این چارچوب، میتونید خیلی سریع برنامه ها رو پیاده سازی کرده و اونها رو توسعه بدین.
 • این فریم ورک همچنین امکان استفاده از شرایط همکاری رو فراهم میکنه. این یعنی توسعه دهندگان به راحتی میتونن از بلوک های ساخت نرم افزار همچون مدیریت فرم ها و مدیریت ترجمه استفاده کنن.

معایب و کاستی های فریمورک سیمفونی (Symfony)

 • این فریم ورک به توسعه دهندگان حرفه ای و پیشرفته توصیه شده. بنابراین شاید استفاده از این فریم ورک برای تازه کار ها دشوار باشه!


3. فریم ورک Codelgniter (کدایگنایتر)

این چارچوب یکی از بهترین فریم ورک های سال 2019 به حساب میاد. اولین نسخه این چارچوب در سال 2006 ارائه شد. بسیاری از برنامه نویسان استفاده از این فریم ورک رو ترجیح میدن، چرا که ماژول های آماده بسیاری رو ارائه میده که با استفاده از اونها در مدت زمان بسیار کم، میشه وب سایت های حرفه ای و پیچیده ای رو پیاده سازی کرد.

مزایا و برتری های فریمورک Codelgniter

 • یکی از مزایایی که این فریم ورک رو در لیست بهترین فریم ورک های PHP قرار داده، سرعت بالای اون هست. بسیاری از توسعه دهندگان ادعا دارند که این فریم ورک سریعترین چارچوب PHP هست.
 • کدایگنایتر دارای کتابخانه های بسیار ساده ای هست، بنابراین میتونه گزینه خوبی برای تازه کارها باشه.
 • این فریم ورک با وجود گذشت 12 سال از اولین انتشار، همچنان پایدار هست.
 • این فریم ورک دارای سیستم ایجاد پایگاه داده کاربرپسند هست.

معایب و کاستی های فریمورک Codelgniter

 • چارچوب CodeIgniter دارای ORM داخلی نیست.
 • اصلاح کدها گاهی دشوار خواهد بود.


4. فریم ورک CakePHP

این فریم ورک از سال 2005 فعالیت خودش رو شروع کرده و به صورت کاملا متن باز هست. این چارچوب با ارائه یک معماری گسترده، به شما این امکان رو میده تا برنامه های ساده اما جذاب رو پیاده سازی کنید. همچنین این فریم ورک، یک چارچوب آسان برای یادگیری به حساب میاد.

مزایا و برتری های فریمورک CakePHP

 • یادگیری و استفاده از این فریم ورک کاملا آسان هست و به تازه کار ها توصیه میشه.
 • این فریم ورک با بکارگیری ویژگی هایی همچون محافظت از درخواست های جعلی (CSRF) امنیت قابل قبولی رو برای برنامه های شما فراهم میکنه.


5. فریم ورک Yii (یی)

این فریم ورک از سال 2008 فعالیت خودش رو شروع کرده و برای برنامه های تحت وب با هر موضوعی مناسب هست. برنامه هایی که با استفاده از این چارچوب پیاده سازی میشن، دارای سرعت بارگذاری خوبی خواهند بود.

مزایا و برتری های فریمورک Yii

 • این فریم ورک قابلیت همکاری با چارچوب های دیگه همچون Zend رو برای شما فراهم میکنه.
 • Yii یکی از چارچوب های سبک و در عین حال با کارایی بالا به حساب میاد.
 • این چارچوب دارای ویژگی های امنیتی بالا در برابر حملات احتمالی هست و گزینه خوبی برای پیاده سازی سیستم های مدیریت محتوا (CMS) خواهد بود.

معایب و کاستی های فریمورک Yii

 • این فریم ورک برای پیاده سازی وب سایت و برنامه های بسیار پیچیده مناسب نیست.


6. فریم ورک Zend (زِند)

این چارچوب یکی از چارچوب های شیء گرایی هست. بنابراین به توسعه دهندگان وب اجازه میده تا امکانات مورد نیاز خودشون رو به سادگی پیاده سازی کنن. همچنین میتونید با استفاده از کامپوننت های ارائه شده توسط این فریم ورک، قابلیت های بهبود یافته ای رو برای وب سایت ها ایجاد کنید.

مزایا و برتری های فریمورک Zend

 • انجمن های بسیاری برای این فریم ورک ایجاد شده که افراد در اونها فعال هستند.
 • این چارچوب در برابر ایجاد امکانات مورد نیاز توسط توسعه دهندگان بسیار انعطاف پذیر هست. همچنین امکاناتی زیادی توسط این فریم ورک ارائه شده که به برنامه نویسان اجازه استفاده و توسعه اونها داده شده.
 • این چارچوب دارای سرعت بالا و کارایی عالی هست.


7. فریم ورک Phalcon (فالکون)

این فریم ورک از سال 2012 فعالیت خودش رو شروع کرده و برای برنامه نویسان سمت کاربر و سمت سرور کاملا مناسب هست. این چارچوب با استفاده از زبان های C و Coo پیاده سازی شده. بسیاری از برنامه نویسان استفاده از این فریم ورک رو ترجیح میدن، چرا که این فریم ورک با استفاده از زبان C پیاده سازی شده، اما به هیچ عنوان نیاز به یادگیری زبان برنامه نویسی C رو نخواهند داشت!

مزایا و برتری های فریمورک Phalcon

 • یادگیری و استفاده از این فریم ورک بسیار آسان هست.
 • این فریم ورک دارای ویژگی های حیاتی همچون مدیریت ابزار و بکارگیری Caching هست.
 • این چارچوب به دلیل استفاده از حداقل فضای حافظه، فوق العاده سریع هست.


8. فریم ورک Slim (اسلیم)

فریم ورک اسلیم یکی از بهترین چارچوب ها برای ایجاد API به حساب میاد.

مزایا و برتری های فریمورک Slim

 • استفاده و یادگیری این فریم ورک بسیار آسان هست.
 • این فریم ورک بیشتر برای پیاده سازی وب سایت های ساده اما کاربرپسند مورد استفاده قرار می‌گیره.


نتیجه گیری

با مطالعه دقیق این آموزش و مقایسه بهترین فریم ورک ها، انتخاب یه چارچوب مناسب برای اهداف شما کار سختی نخواهد بود. بنابراین همین حالا فریم ورک مناسب رو انتخاب کرده و اولین پروژه خودتون رو ایجاد کنید.

در صورتی که با مطالعه این آموزش همچنان در انتخاب Framework مناسب PHP ابهام دارید، میتونید در قسمت نظرات این مسئله رو با ما در میان بگذارید تا شما رو راهنمایی کنیم.

منبع آموزش

https://www.dotcominfoway.com/blog/top-10-must-have-php-frameworks-in-2019/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *