معرفی و ایجاد عناصر و بلوک های قابل استفاده در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس

معرفی و ایجاد عناصر و بلوک های قابل استفاده در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس

سلام میکنم به دوستان و همراهان عزیز
امیدوارم تا اینجا آموزش ها برای شما مفید واقع شده باشه. توی آخرین آموزش با محیط ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس آشنا شدین و بسیاری از ابهامات شما در رابطه با بخش های مختلف این ویرایشگر برطرف شد.
اما توی این آموزش قصد دارم شما رو با اجزاء و عناصر قابل استفاده در ویرایشگر گوتنبرگ آشنا کنم. سعی میکنم تمام اجزاء و بخش های مهم ویرایشگر رو توی این آموزش به شما معرفی کنم.
ممنون که من رو همراهی می کنید و خوشحال میشم در انتهای این آموزش نظرات و پیشنهادات سازنده خودتون رو با من در میون بذارید.


ایجاد عناصر در ویرایشگر گوتنبرگ

زمانی که شما به طور پیش فرض توی قسمت محتوای نوشته، متنی رو تایپ می کنید، در اصل دارید از تگ p یا پاراگراف استفاده می کنید و با زدن کلید enter یه پاراگراف جدید ایجاد می کنید. اما شما همیشه برای ایجاد نوشته ها از پاراگراف استفاده نمی کنید و گاهی به عناصری مثل تیترها، تصاویر، لیست ها، جداول و سایر عناصر نیاز پیدا می کنید.

برای ایجاد عناصری غیر از پاراگراف، روی دکمه مثبت (+) قرار گرفته در نوار بالایی ویرایشگر کلیک کنید.

همونطور که در تصویر بالا میبینید، عناصری که میتونید در نوشته ها بکار بگیرید توی دسته بندی های مختلف قرار گرفتن. این کار بدلیل این هست که شما براحتی بتونید عنصر مورد نظر خودتون رو پیدا کنید. علاوه بر اون در بالای این تصویر، باکس جستجو رو مشاهده می کنید که با استفاده از اون میتونید به سادگی عنصر مورد نظرتون رو پیدا کنید.

در ادامه به معرفی عناصر زیر مجموعه هر یک از این گروه ها می پردازم و کافیه برای درک بهتر این عناصر کمی با تگ های html آشنایی داشته باشید.


معرفی بلوک های قابل استفاده در ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس

بخش “بیشترین استفاده” در ویرایشگر گوتنبرگ

این گروه شامل عناصری هست که کاربران وردپرس بیشترین استفاده رو از اونها دارن و میشه گفت در اکثر مواقع عنصر مورد نظر شما توی این گروه در دسترس شماست.


بخش “بلوک های عمومی” در ویرایشگر گوتنبرگ

همونطور که از عنوان این گروه پیداست، این گروه شامل عناصری هست که بیشتر جنبه استفاده عمومی دارن و میتونن یه نوشته یا صفحه کاربردی و کامل رو به شما ارائه بدن.

عناصر قابل استفاده در این گروه به شرح زیر هستن:

بند: این عنصر همون پاراگراف یا تگ p هست که به طور پیش فرض با زدن کلید enter یک عنصر جدید از این جنس برای شما ایجاد میشه.

فهرست: با بکارگیری فهرست ها از تگ های ul، ol و li استفاده می کنید. امکان ایجاد لیست های شمارشی و غیر شمارشی با استفاده از این گزینه امکان پذیر هست.

تصویر: برای بکارگیری تگ img از این عنصر استفاده کنید. بعد از درج تصویر، امکان آپلود تصویر و یا استفاده از فایل های موجود در کتابخانه برای شما فراهم میشه.

تیتر: تیتر ها همون تگ های h1 تا h6 هستن که برای ایجاد عنوان و زیرعنوان ها از اونها استفاده میشه.

گالری: این عنصر نمونه ای از عنصر تصویر هست با این تفاوت که امکان نمایش چندین تصویر به صورت یکجا برای شما فراهم میشه.

گفتاورد: منظور از گفتاورد همون نقل قول هایی هست که در اکثر سایت ها مشاهده می کنید. برای ایجاد گفتاورد از تگ blockquote استفاده میشه.

صوت: برای ایجاد و پخش موزیک و فایل های صوتی از این گزینه استفاده کنید.

رویه: با بکارگیری این عنصر، میتونید تصویری رو به عنوان پس زمینه بکار بگیرید و متنی رو روی اون به نمایش بذارید.

پرونده: این عنصر دقیقا شبیه به لینک ها یا تگ a عمل میکنه و با بکارگیری اون میتونید فایلی رو برای دانلود، در دسترس بازدیدکننده ها قرار بدین.

ویدئو: برای ایجاد و پخش فایل های ویدئویی از این گزینه استفاده کنید.


بخش “قالب بندی” در ویرایشگر گاتنبرگ

با استفاده از عنصر های این گروه می تونید ساختار و قالب صفحه یا نوشته رو به صورت سفارشی ایجاد کنید.

عناصر قابل استفاده در این گروه به شرح زیر هستن:

کلاسیک: با بکارگیری این عنصر امکان استفاده از ویرایشگر قدیمی وردپرس یعنی ویرایشگر کلاسیک، برای شما فراهم میشه.

دستور: اگر قصد نمایش html و css رو توی نوشته یا صفحه سایتتون دارید، این عنصر باعث میشه کدهای شما به شکل مناسبی به کاربران نمایش داده بشن.

HTML سفارشی: اگر شما با زبان HTML آشنایی دارید، میتونید با استفاده از این عنصر، بخش های سفارشی صفحه رو ایجاد کنید.

از پیش قالب بندی شده: این عنصر با استفاده از تگ pre ایجاد میشه و دقیقا همون متنی که تایپ میکنید رو به کاربران نمایش میده.

کشیدن نقل قول: میشه گفت این گزینه، حالت پیشرفته تر گفتاورد هست که تنظیمات بیشتر و نمایش متفاوتی رو به شما ارائه میده.

جدول: برای ایجاد جداول با استفاده از تگ های table، tr و td از این گزینه استفاده کنید.

شعر: این گزینه با استفاده از تگ pre ایجاد میشه که فقط کمی تفاوت در حالت نمایش اون داره.


بخش ” عناصر طرح ” در ویرایشگر گاتنبرگ

گزینه های زیر مجموعه این گروه کمی با گروه های قبلی متفاوت هستن و کاربردهای پیشرفته تری رو به شما ارائه میدن.

عناصر قابل استفاده در این گروه به شرح زیر هستن:

دکمه: این گزینه نمونه ای از تگ a رو برای شما ایجاد میکنه که با بکارگیری css، حالت نمایشی اون به شکل دکمه در اومده. میتونید به هر دکمه لینکی رو اختصاص بدین تا کاربر رو به اون لینک انتقال بده.

ستون ها: این عنصر، کاربردی شبیه به جدول رو داره. با استفاده از این گزینه میتونید محتوای صفحه رو در ستون های هم اندازه به نمایش بذارید.

رسانه و متن: این  گزینه امکان نمایش رسانه هایی مثل تصویر و ویدئو رو همراه با متنی مرتبط برای اون رسانه فراهم میکنه.

بیشتر: با بکارگیری این گزینه میتونید قسمتی از متن رو به صورت خلاصه، به کاربران نمایش بدین تا زمانی که کاربر روی دکمه بیشتر، کلیک میکنه به صفحه داخلی مطلب منتقل بشه.

برش صفحه: با بکارگیری این گزینه میتونید محتوای خودتون رو به صورت صفحه بندی شده به نمایش بذارید. محتوای قرار گرفته بعد از هر “برش صفحه” به صفحه بعد انتقال داده میشن.

جدا کننده: استفاده از این عنصر در صفحه، باعث نمایش یه خط افقی بین محتوای قبلی و محتوای جدید میشه که میتونید هر بخش از محتوا رو به صورت متمایز به نمایش بذارید.

فاصله: گاهی اوقات برای نمایش بهتر نوشته ها، نیاز هست یه فضای خالی بین هر بخش از نوشته ایجاد کنید. این گزینه وظیفه ایجاد فضای خالی بین بخش های مختلف نوشته رو بر عهده داره.


بخش “ابزارک ها” در ویرایشگر وردپرس

قالب های وردپرس شامل ابزارک هایی هستن که با استفاده از اونها میتونید عناصر خاص و کاربردی (مثل تقویم و جدیدترین نظرات) رو به بخش های مختلف سایت اضافه کنید. با توجه به گستردگی ابزارک ها، معرفی اون ها رو به آموزش های بعدی منتقل می کنم.


بخش “جاسازی ها” در ویرایشگر وردپرس

گزینه های زیر مجموعه این گروه شاید استفاده کمتری نسبت به سایر گروه ها داشته باشن. با استفاده از این گزینه میتونید ابزارهایی خارج از سایت مثل اینستاگرام، فیس بوک، توئیتر و غیره رو به صفحات خودتون اضافه کنید.

برای درک بهتر این عناصر پیشنهاد میدم سایت وردپرسی خودتون رو باز کنید و وارد صفحه “افزودن نوشته” بشید. سعی کنید تک تک این عناصر رو ایجاد کنید و نحوه نمایش اون ها رو توی سایت مشاهده کنید.

در صورتی که ابهام یا سوالی براتون پیش اومد، اون رو در قسمت نظرات همین صفحه مطرح کنید تا در اولین فرصت شما رو راهنمایی کنم.

ممنون که تا اینجا همراه من بودین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *