۵ قدم برای انتخاب رنگ مناسب در برندسازی

انتخاب رنگ مناسب در برندسازی و بخصوص طراحی سایت یکی از اقدامات مهم می‌باشد، چراکه باعث می‌شود مخاطب نسبت به بازدید از سایت شما تشویق شود و با آن تعامل خوبی برقرار کند..

ارسال شده در 30 اردیبهشت 1398

827 بازدید | 0 دیدگاه

۵ قدم برای انتخاب رنگ مناسب در برندسازی

همانطور که می دانید انتخاب رنگ مناسب برای هر برند یا کسب و کاری یک امر بسیار ضروری است.
رنگ ها باعث تحریک احساسات مخاطبان شما میشوند، پس به خاطر داشته باشید که ارزش این را دارد تا مدت زمانی را برای انتخاب رنگ بندی مناسب صرف کنید. علاوه بر آن، مخاطبان شما از روی رنگ های بکار رفته در لوگو و تبلیغات شما می توانند ذهنیتی را از کسب و کار شما در خود ایجاد کنند، بنابراین توصیه می کنیم قبل از اینکه رنگ بندی کسب و کار و برند خود را صرفا از روی سلایق خود انتخاب کنید، به نکات زیر توجه داشته باشید تا بتوانید مخاطب بیشتری جذب کنید.
1. با معانی رنگ‌ ها آشنا شوید

رنگ‌ها معانی مختلفی دارند و به همین دلیل رنگ‌های مختلف کاربردهای مختلف دارد. بنابراین ما در ادامه درباره‌ی معانی برخی از این رنگ‌ها صحبت می‌کنیم تا بتوانیم مقداری به شما در این زمینه اطلاعات بدهیم.

 • قرمز
  به عنوان رنگ خطر، هیجان شناخته ‌می‌شود البته برخی اوقات با عنوان رنگ عشق و علاقه هم شناخته می‌شود.
 • صورتی
  رنگ احساسی، عاشقانه و زنانه است و صورتی پررنگ می‌تواند به عنوان نشانه سرحالی و جوانی به کار رود.
 • نارنجی
  نارنجی نشانه نشاط و سرحالی می‌باشد، البته با صرفه‌جویی هم ارتباط نزدیکی دارد.
 • زرد
  این رنگ نشانه خوش‌بینی است و به شادی و بازیگوشی هم مرتبط می‌باشد.
 • سبز
  رنگ سبز نشانه طبیعت، ثروت و مرفه بودن است.
 • آبی
  این رنگ به انسان‌ها حس اعتماد می‌دهد و آرامش بخش است.
 • قهوه‌ای
  قهوه‌ای نشانه صداقت و فروتن بودن می‌باشد و معمولا برای محصولات سالم و ارگانیک به کار می‌رود.
 • سفید
  این رنگ خلوص و بی گناهی را به نمایش می‌گذارد.
 • مشکی
  رنگ مشکب هم برای سایت تجملی به کار می‌رود و هم برای سایت با پس زمینه غمگین استفاده می‌شود.
2. پینترست را بررسی کنید!

پینترست (Pinterest) یک منبع فوق العاده برای دریافت ایده‌های مختلف می‌باشد. همانطور که در میان مطالب کاربران در سایت پینترست می گردید، سعی کنید به رنگ بندی های استفاده شده در طراحی ها دقت کنید. بهترین راهکار برای گرفتن ایده و انتخاب رنگ مناسب این است که در پینترست، مخاطبان خود را شناسایی کنید و از رنگ‌هایی که آن ها در محتوای خود استفاده کرده‌اند الهام بگیرید.

نکته قابل توجه اینکه سعی کنید از انتخاب رنگ‌های رقبای خود یا حتی رنگ‌های نزدیک به آنها جدا خودداری کنید. پیشنهاد می‌دهیم هنگام این کار تمایلات و سلایق خود را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال شما رنگ‌های تیره یا شاد را می‌پسندید ؟
جستجو در مطالب سایت پینترست می تواند تا حد زیادی در انتخاب رنگ به شما کمک کند.

بررسی پینترست

همچنین می‌توانید از منابع ایرانی موجود بهره بگیرید و انواع قالب آماده بوت‌استرپ و وردپرس موجود در سایت ها را مشاهده کرده و از رنگ بندی استفاده شده در آن ها الهام بگیرید.
3. از ابزارهای انتخاب رنگ استفاده کنید

بعد از اینکه توانستید در میان طرح‌های دیگران ایده‌های جذاب و الهام بخشی بگیرید، شما به ابزاری نیاز دارید تا کد رنگ‌های منتخب خود را بدست آورید. برای این کار می‌توانید از ابزاری همچون Adobe Color CC استفاده کنید. با استفاده از این ابزار شما می‌توانید کد رنگ قسمت‌های مورد نظر خود را در تصاویر بردارید و یک مجموعه رنگ ایجاد کنید. از انتخاب رنگ‌های متنوع نترسید. سعی کنید تا حدی با رنگ‌های مختلف بازی کنید تا در نهایت به یک مجموعه رنگ مناسب برای برند و زمینه فعالیت خود دست پیدا کنید.

استفاده از فوتوشاپ
4. با روانشناسی رنگ ها آشنا شوید

رنگ‌ها یک ابزار مناسب برای برقراری ارتباط با مخاطبان هر کسب و کاری هستند. بسته به رنگ‌هایی که شما انتخاب می‌کنید می‌توانید ذهن مخاطبتان را درگیر برند خود کنید. به عنوان مثال با به کارگیری رنگ‌های زرد و نارنجی می‌توانید گرما، شادی و علاقه را به مخاطبان خود انتقال دهید. پس هنگامی که رنگی را برای معرفی خود و استفاده آن در برندتان انتخاب می‌کنید، بدانید که آن رنگ چه احساسی را به مخاطبتان منتقل می‌کند!
5. از علایق خودتان استفاده کنید

پس از اینکه مجموعه رنگ مناسب را برای برند خود انتخاب کردید، مطمئن شوید که به آن ها علاقه دارید و حداقل خودتان می توانید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. چرا که برند شما بازخوردی از شخصیت خود شماست و شما هرگز مجبور نیستید از رنگی استفاده کنید که خودتان به آن علاقه ندارید!
شما می‌توانید برای انتخاب رنگ مناسب پس زمینه سایتتان به مقاله « راهنمای انتخاب رنگ مناسب برای پس زمینه صفحات وب»مراجعه کنید.
رنگ مناسب سایت خود را به کار بگیرید

با استفاده از گام‌هایی که در بالا گفته شد، شما می‌توانید رنگ مناسب سایت خود را انتخاب کنید و از آن استفاده کنید تا بتوانید مخاطب بیشتری جذب کنید و تعامل آن‌ها را با سایت خود بالا ببرید.

در قسمت نظرات بگویید زمینه فعالیت شما چیست و از چه رنگ‌هایی در سایتتان استفاده کرده‌اید؟


برچسب ها:
دیدگاه های کاربران
هیچ دیدگاهی ثبت نشده است! اولین دیدگاه را شما ثبت کنید.
دیدگاه خود را ارسال کنید

نظر خود را برای این مطلب ارسال کنید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.