سایت شرکتی با وردپرس یا کدنویسی اختصاصی؟

در این مقاله تفاوت‌های طراحی سایت با وردپرس و کدنویسی اختصاصی را برای شما بیان می‌کنیم تا بتوانید راحت‌تر بین آن‌ها به انتخاب بپردازید.


دسته بندی: برنامه نویسی تحت وب | نویسنده: آیدا عاصم
941 بازدید | 0 دیدگاه

سایت شرکتی با وردپرس یا کدنویسی اختصاصی؟

یکی از مشکلاتی که امروزه صاحبان کسب و کار در زمان پیاده سازی سایت شرکتی خود با آن زیاد برخورد می‌کنند این است که در میان سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) یا کدنویسی اختصاصی در طراحی یک سایت شرکتی، کدام یک انتخاب کنند؟

ما در این پست قصد داریم به بررسی تفاوت‌های میان پیاده سازی سایت شرکتی با وردپرس (به عنوان پرطرفدارترین سیستم مدیریت محتوا) و کدنویسی اختصاصی بپردازیم.

البته سیستم های مدیریت محتوای دیگری مانند جوملا و دروپال نیز در ابتدا مسیر مشابهی را طی کردند ولی طبق گزارشات Google Trends طی ۳ سال اخیر، وردپرس توانسته است به رتبه‌ی بالاتری نسبت به رقبای خود برسد و امروزه بسیاری از سایت‌های معتبر دنیا با وردپرس طراحی شده‌اند.

در ابتدا اگر هیچ پیش زمینه‌ای در ارتباط با وردپرس ندارید، به شما توصیه می‌کنیم مطلب آموزشی آشنایی با وردپرس را مطالعه کنید و پس از آن با چند تفاوت وردپرس و کدنویسی اختصاصی با شما همراه خواهیم شد.

 

بررسی هزینه پیاده سازی سایت شرکتی با وردپرس نسبت به کدنویسی اختصاصی

اگر هنگام پیاده سازی یک سایت شرکتی از سیستم های مدیریت محتوای رایگان مانند وردپرس استفاده شود، هزینه‌های پیاده سازی وب سایت (با در نظر گرفتن زمان انتشار این مطلب و بر اساس پروژه‌های معمول در بازار) چیزی حدود 300 هزار تومان تا 2 میلیون تومان تخمین زده می‌شود. به این دلیل که بسیاری از قابلیت‌ها و افزونه‌های مورد نظر بصورت رایگان در اختیار افراد قرار گرفته و نیاز به هزینه خاصی برای کدنویسی نیست و بخش زیادی از هزینه‌های طراحی و توسعه پنل‌های مدیریتی از بین خواهد رفت.

 بررسی هزینه پیاده سازی سایت شرکتی با وردپرس نسبت به کدنویسی اختصاصی

در مقابل، اگر همان سایت شرکتی با کدنویسی اختصاصی پیاده سازی شود با توجه به پیاده سازی اختصاصی تک‌تک امکانات و مدت زمان مورد نیاز برای پیاده سازی آنها، هزینه وب سایت دو یا چند برابر رقم خواهد خورد. به عنوان مثال اگر بخواهید در مطالب سایت امکان لایک یا ارسال نظر را فراهم کنید، باید هزینه پیاده سازی اختصاصی آن را بپردازید.

 

بررسی مدت زمان پیاده سازی سایت شرکتی با وردپرس نسبت به کدنویسی اختصاصی

اگر پیاده سازی سایت شرکتی خود را به فردی متخصص بسپارید و یا در صورت داشتن مهارت کافی خودتان دست به کار شوید، در مدت زمانی بسیار کوتاهی این کار انجام خواهد شد.

اما اگر تصمیم به پیاده سازی سایت شرکتی خود به صورت کدنویسی اختصاصی را دارید، حتی اگر خود شما دانش کافی را داشته باشید، در خوشبینانه ترین حالت می‌توانید با به کارگیری قالب‌های آماده، وب سایت خود را پیاده سازی کنید که این کار چند روز از شما زمان خواهد گرفت.

 

بررسی میزان سختی یادگیری وردپرس نسبت به کدنویسی اختصاصی

اگر مدیر یک کسب و کار هستید و شخصا به فکر پیاده سازی یک وب سایت شرکتی هستید، برای این کار تنها با تسلط کافی بر نرم افزارهای تحت ویندوز یا سیستم‌ عامل‌های دیگر و با مطالعه مقالاتی مانند آموزش گام به گام طراحی سایت با وردپرس می‌توانید بدون سایت شرکتی خود را پیاده سازی کنید و اگر زمانی با مشکلی مواجه شدید با جستجویی ساده در اینترنت می‌توانید پاسخ خود را پیدا کنید.

در مقابل، اگر قصد راه اندازی سایت شرکتی خود را با استفاده از کدنویسی اختصاصی دارید و هیچ اطلاعاتی در رابطه با زبان های برنامه نویسی ندارید، این کار به قدری زمان‌بر است و از شما انرژی می‌گیرد که به احتمال زیاد خیلی زود از این کار منصرف خواهید شد.

 

 بررسی میزان سختی یادگیری وردپرس نسبت به کدنویسی اختصاصی
قابلیت توسعه‌پذیری وردپرس نسبت به کدنویسی اختصاصی

سیستم مدیریت محتوای وردپرس قابلیت افزودن افزونه‌های گوناگون را دارد و شما می‌توانید متناسب با نیازهای کسب‌وکارتان با نصب و به کارگیری افزونه‌های موجود در مدتی کوتاه امکانات و ویژگی‌های مورد نظر را به وب‌سایت اضافه کند! همین موضوع موجب یک عامل محرک برای برنامه‌نویسان در سراسر دنیا شده تا روزبه‌ روز به امکانات و ویژگی‌های وردپرس بیفزایند. کدنویسان زیادی در سرتاسر دنیا مشغول تهیه امکانات و قالب‌های جدید برای این سیستم مدیریت محتوا می‌باشند.

در مقابل، پیاده سازی وب سایت از طریق کدنویسی اختصاصی این امکان را به برنامه نویس می‌دهد تا به نسبت نیاز خود هر امکان و ویژگی را به وب سایت اضافه کند. اگرچه افزودن امکانات اختصاصی با کدنویسی به وب سایت نسبت به وردپرس امری زمان بر است اما در صورتی که شما قصد افزودن امکاناتی مختص سایت خود را داشته باشید، بدون هیچ محدودیتی این کار امکان پذیر است. علاوه بر آن می‌توان به این نکته اشاره کرد که در افزودن امکانات اختصاصی به وب سایت، شما تنها ویژگی‌هایی را اضافه می‌کنید که به آن ها نیاز دارید.

 

قابلیت توسعه‌پذیری وردپرس نسبت به کدنویسی اختصاصی
بررسی سئو و بهینه سازی سایت شرکتی وردپرس نسبت به کدنویسی اختصاصی

در زمان پیاده سازی یک وب سایت شرکتی با کمک وردپرس می‌توان با به کارگیری افزونه‌های مناسب و آشنایی با اصول سئو، وب سایت را به خوبی بهینه سازی کرد. با توجه به گزارش سایت W3techs.com امروزه اکثر سایت ‌های شرکتی معتبر دنیا به کمک وردپرس پیاده سازی شده‌اند، زیرا می‌توان با اضافه کردن افزونه‌های سئو وردپرس، سئو خوب و استانداردی را برای سایت ایجاد کرد و رتبه‌ای قابل قبول را در رتبه‌بندی گوگل به‌دست آورد.

در مقابل زمانی که یک وب سایت با کدنویسی اختصاصی پیاده سازی شده باشد، برنامه نویس باید با اصول و استانداردهای سئو آشنایی کافی داشته باشد تا بتواند در این بحث به نتایج مورد نظر برسد. شاید بهینه سازی وب سایت در کدنویسی اختصاصی نسبت به وردپرس کمی سخت به نظر برسد، اما تسلط و مهارت برنامه نویس در این امر می‌تواند باعث بهینه سازی سایت تا چند درجه بهتر از سایت ‌های وردپرسی شود.

بررسی سئو و بهینه سازی سایت شرکتی وردپرس نسبت به کدنویسی اختصاصی
پشتیبانی و نیروی کار سایت های وردپرسی نسبت به کدنویسی اختصاصی

زمانی‌که طراحی سایت شرکتی با کمک وردپرس انجام شده باشد، اگر وب سایت با مشکلی مواجه شود به راحتی می‌توان درخواست پشتیبانی کرد و در این میان اگر شرکت پشتیبان خدمات مناسبی ارائه ندهد به سرعت و بدون دردسر می‌توان یک شرکت یا نیروی کار جایگزین برای انجام درخواست‌های خود با قیمت مناسب پیدا کرد.

در مقابل، اگر قصد پیاده سازی سایت شرکتی با استفاده از کدنویسی اختصاصی را دارید، بهتر است یک قرارداد پشتیبانی بلند مدت با تیم برنامه نویسی در نظر بگیرید! چرا که در میان برنامه‌نویسان، کمتر افرادی پشتیبانی وب سایت های پیاده سازی شده توسط دیگران را متقبل می‌شوند. پس یافتن چنین افرادی برای ادامه پشتیبانی یک سایت کدنویسی شده کمی سخت است و هزینه بیشتری نسبت به وردپرس به همراه خواهد داشت.

 

مقایسه طراحی سایت شرکتی با وردپرس و کدنویسی اختصاصی

شما می‌توانید با استفاده از موارد بالا به مقایسه بین این دو روش بپردازید. همچنین ما برای راحتی کار شما خلاصه‌ای از موارد مهم و تاثیرگذار در انتخاب هر روش را در قسمت‌های بعد برای شما بیان کردیم.

موارد مهم و تاثبرگذاروردپرس
هزینه پیاده سازیپیاده‌سازی یک سایت وردپرس شرکتی معمولاً هزینه‌ای کمتر از کدنویسی اختصاصی را به همراه دارد.
مدت زمان پیاده سازیدر صورت تسلط کافی بر وردپرس، میتوان در عرض چند ساعت یا یک روز، یک سایت شرکتی را پیاده‌سازی کرد.
 
یادگیری و خودآموزیتسلط بر وردپرس، همچون تسلط بر نرم‌افزارهای تحت ویندوز است و با مطالعه آموزش‌های سطحی می‌توان یک سایت وردپرسی شرکتی را راه‌اندازی کرد.
قابلیت توسعه پذیریبا نصب و بکارگیری افزونه‌های موجود، به سادگی می‌توان قابلیت‌های مورد نیاز را به وب‌سایت اضافه کرد. اما این را در نظر داشته باشید که شما به افزونه های موجود محدود هستید. در غیر این صورت باید هزینه پیاده سازی افزونه مورد نظر را به یک تیم برنامه نویسی بپردازید.
سئو و بهینه سازیبا بکارگیری افزونه‌های مناسب و آشنایی با اصول سئو، میتوان وب‌سایت را به خوبی بهینه‌سازی کرد. بهینه سازی وردپرس در حالت کلی و بدون صرف هزینه اضافی قابل قبول می‌باشد.
پشتیبانی و نیروی کاردر هر زمان‌ می‌توان به سادگی نیروی پشتیبان مناسب وب‌سایت را یافت یا کار را برون سپاری کرد.
موارد مهم و تاثیر گذارکد نویسی اختصاصی
هزینه پیاده سازیهزینه‌ پیاده‌سازی یک وب‌سایت‌ با کدنویسی اختصاصی معمولاً دو یـا چـند بـرابـر هـزینه یک سایت وردپرسی می‌باشد.
مدت زمان پیاده سازیپیاده سازی یک سایت شرکتی اختصاصی، حداقل به چند روز زمان نیاز دارد.
یادگیری و خودآموزییادگیری و پیاده‌سازی یک سایت شرکتی با کدنویسی اختصاصی، نیاز به پشتکار و مشاهده آموزش‌های بسیار و تمرین مستمر دارد.
قابلیت توسعه پذیریدر ساده‌ترین حالت می‌توان از پکیج‌های آماده و شخصی‌سازی آن‌ها استفاده کرد. در غیر این صورت توسعه وب‌سایت امری تخصصی و زمان‌بر خواهد بود. اما توسعه وب سایت به این شکل نسبت به نصب افزونه ها معمولا نتایجی بهینه و کاربردی‌تر به همراه خواهد داشت.
سئو و بهینه سازیبرای بهینه‌سازی یک سایت با کدنویسی اختصاصی، باید با اصول و استانداردهای سئو آشنایی کافی داشته داشت. اما در صورت صرف هزینه و زمان مناسب برای بهینه سازی این نوع سایت ها، معمولا می‌توان به نتایجی بهتر از وردپرس دست یافت.
پشتیبانی و نیروی کاربا وجود افراد متخصص بسیار در این حوزه، واگذاری یک سایت اختصاصی به افراد مناسب و قابل اعتماد، گاهاً امری سخت بنظر می‌رسد.در قسمت نظرات به ما بگویید که به نظر شما کدام روش برای پیاده سازی انواع سایت را ترجیح می‌دهید؟
 


برچسب ها:
دیدگاه های کاربران
هیچ دیدگاهی ثبت نشده است! اولین دیدگاه را شما ثبت کنید.
دیدگاه خود را ارسال کنید

نظر خود را برای این مطلب ارسال کنید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.