سایت شرکتی با وردپرس یا کدنویسی اختصاصی؟

سایت شرکتی با وردپرس یا کدنویسی اختصاصی؟

یکی از مشکلاتی که امروزه صاحبان کسب و کار در زمان پیاده سازی سایت شرکتی خود با آن زیاد برخورد می‌کنند این است که در میان سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) یا کدنویسی اختصاصی در طراحی یک سایت شرکتی، کدام یک بهتر است؟

ما در این پست قصد داریم به بررسی تفاوت‌های میان پیاده سازی سایت شرکتی با وردپرس (به عنوان پرطرفدارترین سیستم مدیریت محتوا) و کدنویسی اختصاصی بپردازیم.

البته سیستم های مدیریت محتوای دیگری مانند جوملا و دروپال نیز در ابتدا مسیر مشابهی را طی کردند ولی طبق گزارشات Google Trends طی ۳ سال اخیر، وردپرس توانسته است به رتبه‌ی بالاتری نسبت به رقبای خود برسد و امروزه بسیاری از سایت‌های معتبر دنیا با وردپرس طراحی شده‌اند.

در ابتدا اگر هیچ پیش زمینه‌ای در ارتباط با وردپرس ندارید، به شما توصیه می‌کنیم مطلب آموزشی آشنایی با وردپرس را مطالعه کنید و پس از آن با چند تفاوت وردپرس و کدنویسی اختصاصی با شما همراه خواهیم شد.


بررسی هزینه پیاده سازی سایت شرکتی با وردپرس نسبت به کدنویسی اختصاصی

اگر هنگام پیاده سازی یک سایت شرکتی از سیستم های مدیریت محتوای رایگان مانند وردپرس استفاده شود هزینه‌های پیاده سازی وب سایت (با در نظر گرفتن زمان انتشار این مطلب و بر اساس پروژه‌های معمول در بازار) چیزی حدود 300 هزار تومان تا 2 میلیون تومان تخمین زده می‌شود. به این دلیل که بسیاری از قابلیت‌ها و افزونه‌های مورد نظر بصورت رایگان در اختیار افراد قرار گرفته و نیاز به هزینه خاصی برای کدنویسی نیست و بخش زیادی از هزینه‌های طراحی و توسعه پنل‌های مدیریتی از بین خواهد رفت.

در مقابل، اگر همان سایت شرکتی با کدنویسی اختصاصی پیاده سازی شود با توجه به پیاده سازی اختصاصی تک‌تک امکانات و مدت زمان مورد نیاز برای پیاده سازی آنها، هزینه وب سایت دو یا چند برابر رقم خواهد خورد. به عنوان مثال اگر بخواهید در مطالب سایت امکان لایک یا ارسال نظر را فراهم کنید، باید هزینه پیاده سازی اختصاصی آن را بپردازید.


بررسی مدت زمان پیاده سازی سایت شرکتی با وردپرس نسبت به کدنویسی اختصاصی

اگر پیاده سازی سایت شرکتی خود را به فردی متخصص بسپارید و یا در صورت داشتن مهارت کافی خودتان دست به کار شوید، در مدت زمانی بسیار کوتاهی این کار انجام خواهد شد.

اما اگر تصمیم به پیاده سازی سایت شرکتی خود بصورت کدنویسی اختصاصی را دارید، حتی اگر خود شما دانش کافی را داشته باشید، در خوشبینانه ترین حالت می‌توانید با بکارگیری قالب‌های آماده، وب سایت خود را پیاده سازی کنید که این کار چند روز از شما زمان خواهد گرفت.


بررسی میزان سختی یادگیری وردپرس نسبت به کدنویسی اختصاصی

اگر مدیر یک کسب و کار هستید و شخصا به فکر پیاده سازی یک وب سایت شرکتی هستید، برای این کار تنها با تسلط کافی بر نرم افزارهای تحت ویندوز یا سیستم‌ عامل‌های دیگر و با مطالعه مقالاتی مانند آموزش گام به گام طراحی سایت با وردپرس می‌توانید بدون سایت شرکتی خود را پیاده سازی کنید و اگر زمانی با مشکلی مواجه شدید با جستجویی ساده در اینترنت می‌توانید پاسخ خود را پیدا کنید.

در مقابل، اگر قصد راه اندازی سایت شرکتی خود را با استفاده از کدنویسی اختصاصی دارید و هیچ اطلاعاتی در رابطه با زبان های برنامه نویسی ندارید، این کار به قدری زمان‌بر است و از شما انرژی می‌گیرد که به احتمال زیاد خیلی زود از این کار منصرف خواهید شد.


قابلیت توسعه‌پذیری وردپرس نسبت به کدنویسی اختصاصی

سیستم مدیریت محتوای وردپرس قابلیت افزودن افزونه‌های گوناگون را دارد و شما می‌توانید متناسب با نیازهای کسب‌وکارتان با نصب و بکارگیری افزونه‌های موجود در مدتی کوتاه امکانات و ویژگی‌های مورد نظر را به وب‌سایت اضافه کند! همین موضوع موجب یک عامل محرک برای برنامه‌نویسان در سراسر دنیا شده تا روزبه‌روز به امکانات و ویژگی‌های وردپرس بیفزایند. کدنویسان زیادی در سرتاسر دنیا مشغول تهیه امکانات و قالب‌های جدید برای این سیستم مدیریت محتوا می‌باشند.

در مقابل، پیاده سازی وب سایت از طریق کدنویسی اختصاصی این امکان را به برنامه نویس می‌دهد تا به نسبت نیاز خود هر امکان و ویژگی را به وب سایت اضافه کند. اگرچه افزودن امکانات اختصاصی با کدنویسی به وب سایت نسبت به وردپرس امری زمان بر است اما در صورتی که شما قصد افزودن امکاناتی مختص سایت خود را داشته باشید، بدون هیچ محدودیتی این کار امکان پذیر است. علاوه بر آن می‌توان به این نکته اشاره کرد که در افزودن امکانات اختصاصی به وب سایت، شما تنها ویژگی هایی را اضافه می‌کنید که به آن ها نیاز دارید.


بررسی سئو و بهینه سازی سایت شرکتی وردپرس نسبت به کدنویسی اختصاصی

در زمان پیاده سازی یک وب سایت شرکتی با کمک وردپرس می‌توان با بکارگیری افزونه‌های مناسب و آشنایی با اصول سئو، وب سایت را به خوبی بهینه سازی کرد. با توجه به گزارش سایت W3techs.Com امروزه اکثر سایت ‌های شرکتی معتبر دنیا به کمک وردپرس پیاده سازی شده‌اند، زیرا می‌توان با اضافه کردن افزونه های سئو وردپرس، سئو خوب و استانداردی را برای سایت ایجاد کرد و رتبه‌ای قابل قبول را در رتبه‌بندی گوگل به‌دست آورد.

در مقابل زمانی که یک وب سایت با کدنویسی اختصاصی پیاده سازی شده باشد، برنامه نویس باید با اصول و استانداردهای سئو آشنایی کافی داشته باشد تا بتواند در این بحث به نتایج مورد نظر برسد. شاید بهینه سازی وب سایت در کدنویسی اختصاصی نسبت به وردپرس کمی سخت به نظر برسد، اما تسلط و مهارت برنامه نویس در این امر می‌تواند باعث بهینه سازی سایت تا چند درجه بهتر از سایت های وردپرسی شود.


پشتیبانی و نیروی کار سایت های وردپرسی نسبت به کدنویسی اختصاصی

زمانی‌که طراحی سایت شرکتی با کمک وردپرس انجام شده باشد، اگر وب سایت با مشکلی مواجه شود به راحتی می‌توان درخواست پشتیبانی کرد و در این میان اگر شرکت پشتیبان خدمات مناسبی ارائه ندهد به سرعت و بدون دردسر می‌توان یک شرکت یا نیروی کار جایگزین برای انجام درخواست‌های خود با قیمت مناسب پیدا کرد.

در مقابل، اگر قصد پیاده سازی سایت شرکتی با استفاده از کدنویسی اختصاصی را دارید، بهتر است یک قرارداد پشتیبانی بلند مدت با تیم برنامه نویسی در نظر بگیرید! چرا که در میان برنامه‌نویسان، کمتر افرادی پشتیبانی وب سایت های پیاده سازی شده توسط دیگران را متقبل می‌شوند. پس یافتن چنین افرادی برای ادامه پشتیبانی یک سایت کدنویسی شده کمی سخت است و هزینه بیشتری نسبت به وردپرس به همراه خواهد داشت.


جمع بندی مقایسه طراحی سایت شرکتی با وردپرس و کدنویسی اختصاصی:

هزینه پیاده سازی

 • وردپرس: پیاده‌سازی یک سایت وردپرس شرکتی معمولاً هزینه‌ای کمتر از کدنویسی اختصاصی را به همراه دارد.
 • کدنویسی اختصاصی: هزینه‌ پیاده‌سازی یک وب‌سایت‌ با کدنویسی اختصاصی معمولاً دو یـا چـند بـرابـر هـزینه یک سایت وردپرسی می‌باشد.

مدت زمان پیاده سازی

 • وردپرس: در صورت تسلط کافی بر وردپرس، میتوان در عرض چند ساعت یا یک روز، یک سایت شرکتی را پیاده‌سازی کرد.
 • کدنویسی اختصاصی: پیاده سازی یک سایت شرکتی اختصاصی، حداقل به چند روز زمان نیاز دارد.

یادگیری و خودآموزی

 • وردپرس: تسلط بر وردپرس، همچون تسلط بر نرم‌افزارهای تحت ویندوز است و با مطالعه آموزش‌های سطحی می‌توان یک سایت وردپرسی شرکتی را راه‌اندازی کرد.
 • کدنویسی اختصاصی: یادگیری و پیاده‌سازی یک سایت شرکتی با کدنویسی اختصاصی، نیاز به پشتکار و مشاهده آموزش‌های بسیار و تمرین مستمر دارد.

قابلیت توسعه پذیری

 • وردپرس: با نصب و بکارگیری افزونه‌های موجود، به سادگی می‌توان قابلیت‌های مورد نیاز را به وب‌سایت اضافه کرد. اما این را در نظر داشته باشید که شما به افزونه های موجود محدود هستید. در غیر این صورت باید هزینه پیاده سازی افزونه مورد نظر را به یک تیم برنامه نویسی بپردازید.
 • کدنویسی اختصاصی: در ساده‌ترین حالت می‌توان از پکیج‌های آماده و شخصی‌سازی آن‌ها استفاده کرد. در غیر این صورت توسعه وب‌سایت امری تخصصی و زمان‌بر خواهد بود. اما توسعه وب سایت به این شکل نسبت به نصب افزونه ها معمولا نتایجی بهینه و کاربردی‌تر به همراه خواهد داشت.

سئو و بهینه سازی

 • وردپرس: با بکارگیری افزونه‌های مناسب و آشنایی با اصول سئو، میتوان وب‌سایت را به خوبی بهینه‌سازی کرد. بهینه سازی وردپرس در حالت کلی و بدون صرف هزینه اضافی قابل قبول می‌باشد.
 • کدنویسی اختصاصی: برای بهینه‌سازی یک سایت با کدنویسی اختصاصی، باید با اصول و استانداردهای سئو آشنایی کافی داشته داشت. اما در صورت صرف هزینه و زمان مناسب برای بهینه سازی این نوع سایت ها، معمولا می‌توان به نتایجی بهتر از وردپرس دست یافت.

پشتیبانی و نیروی کار

 • وردپرس: در هر زمان‌ می‌توان به سادگی نیروی پشتیبان مناسب وب‌سایت را یافت یا کار را برون سپاری کرد.
 • کدنویسی اختصاصی: با وجود افراد متخصص بسیار در این حوزه، واگذاری یک سایت اختصاصی به افراد مناسب و قابل اعتماد، گاهاً امری سخت بنظر می‌رسد.


با در نظر گرفتن شرایط گفته شده، به نظر شما کدام روش برای پیاده سازی سایت شرکت شما مناسب تر است؟
نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

۲ نظر

 1. مهم ترین ویژگی استفاده از یک طراحی اختصاصی پشتیبانی هستش، هر تیم طراحی سایتی که بتونه پشتیبانی خوبی از کاربرانش داشته باشه قطعاً توی جلب رضایت مشتری موفق خواهد بود.

  1. بله دقیقا همینطوره 👌
   با تشکر از نظر ارزشمندتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *