راهنمای انتخاب رنگ مناسب برای پس زمینه صفحات وب

استفاده رنگ مناسب در وب سایت می‌تواند بسیار کاربردی و مفید باشد. چون که باعث می‌شود تا مخاطب تجربه کاربری را داشته باشد.


1612 بازدید | 0 دیدگاه

راهنمای انتخاب رنگ مناسب برای پس زمینه صفحات وب

شما زمان طراحی رابط کاربری وب سایتها چقدر به سازگاری رنگ مورد استفاده، با چشم کاربر دقت می‌کنید؟ اگر شما برای پس زمینه صفحات وب، از رنگ‌های روشن و جیغ استفاده کنید، چشم کاربر خیلی سریع واکنش نشان می‌دهد و به سادگی بازدید کنندگان سایت خودتان را از دست می‌دهید!
لازم است که بدانید انتخاب رنگ مناسب برای صفحات وب، یکی از الزامات طراحی یک سایت حرفه ای به حساب می‌آید.

به کدام رنگ بیشتر می توانید خیره شوید

به عنوان مثال، به رنگ‌های قرار گرفته در تصویر بالا توجه کنید. رنگ‌های استفاده شده در ستون سمت چپ، از بالاترین درجه روشنایی برخوردار هستند. این در حالی هست که رنگ‌های سمت تنها دارای 80% روشن روشنایی هستند.

تحمل چشم برای خیره شدن به رنگ‌های ستون سمت راست، بسیار بالاتر از ستون سمت چپ است. به این دلیل که رنگ‌های با روشنایی بالا، برای چشم افراد زننده خواهد بود.

همچنین می‌توانید انواع قالب وردپرس و انواع قالب بوت‌استرپ با رنگ بندی اصولی و استاندارد را در وب روبیک مشاهده و دانلود کنید.
رنگ های بسیار روشن در مقابل رنگ های ملایم

تفاوت‌هایی بین رنگ‌های با روشنایی بالا و رنگ‌های ملایم وجود دارد. رنگ‌های با روشنایی بالا، با اضافه کردن رنگ سفید یا سیاه ایجاد می‌شود، در حالی که رنگ‌های ملایم، با اضافه یا کم کردن رنگ خاکستری ایجاد می‌شوند.

به عنوان مثال شما یک قرمز معمولی را در نظر بگیرید. در تصویر زیر تفاوت میان اضافه کردن رنگ سفید و رنگ خاکستری را به این رنگ مقایسه می‌کنیم.

مثایسه رنگ های روشن و ملایم


به کارگیری رنگ های روشن در دکمه ها

استفاده از رنگ‌های روشن در دکمه‌ها باعث جلب توجه کاربران سایت می‌شود اما با توجه به اینکه دکمه‌ها سطح زیادی را در بر نمی گیرند، باعث اذیت‌شدن چشم کاربران سایت نمی‌شود. استفاده از این رنگ‌ها در دکمه مثل این است که کاربران روبروی شما هستند و شما در مقابل آن‌ها فریاد می‌زنید و توجه آن‌ها را به خودتان جلب می‌کنید. اما در صورتی که کاربران نیازی به مورد اشاره شده نداشته باشند، خیلی سریع توجهشون را از دست می‌دهند و به مرور ادامه مطالب می‌پردازند.

پیشنهاد می‌دهیم که از رنگ‌های بسیار روشن، فقط در عناصر صفحات وب و تنها در قسمت‌هایی که به کاربر اقدامی رو پیشنهاد می‌دهید، استفاده کنید. این کار باعث می‌شود رنگ دکمه ها به خوبی توجه کاربران را جلب کند و زمانی که کاربر قصد اقدام به آن عمل را داشته باشد، به راحتی آن عناصر را پیدا کند.

استفاده از رنگ های روشن در دکمه ها


برای پس زمینه ها از رنگ های تیره تر و کمتر اشباع شده استفاده کنید

توصیه می‌شود برای پس زمینه صفحات وب از رنگ‌های با روشنایی کمتر استفاده کنید. این کار باعث می‌شود چشم بازدید کننده به خوبی با پس زمینه تعامل پیدا کند و خواندن متن‌ها برای کاربر راحت تر باشد.
همچنین نکته قابل توجه این است که با این کار شما به خوبی توجه کاربر را به مطالب قرار گرفته بر روی پس زمینه جلب خواهید کرد و آن‌ها تمایل بیشتری به اقدام به عمل خواسته شده نشان می‌دهند.

استفاده از رنگ های تیره و کم تر استفاده شده در پس زمینه


نمونه هایی از بکارگیری پس زمینه مناسب و نامناسب در صفحات وب

نمونه اول پس زمینه مناسب و نامناسب
نمونه دوم پس زمینه مناسب و نامناسب
نمونه سوم پس زمینه مناسب و نامناسب


زیبایی شناسی و قابلیت استفاده از رنگ ها در صفحات وب

بنابراین از این به بعد زمان طراحی رابط کاربری سایت ها، به انتخاب رنگ مناسب و سازگار با چشم کاربران توجه زیادی داشته باشید و در انتها این سوال ها را از خودتان بپرسید. آیا رنگ‌هایی که در رابط کاربری سایتتان مورد استفاده قرار داده‌اید، دارای روشنایی مناسب هستند؟ آیا محتوایی که برروی پس زمینه رنگی قرار گرفتند به خوبی توجه کاربر را به خودشان جلب می کنند و توسط کاربر قابل خواندن هستند؟

از اینکه ما را همراهی می کنید سپاسگذاریم. خوشحال میشم با ثبت نظرتان در انتهای مطلب، ما را در بهبود آموزش‌های بعدی همراهی کنید.


برچسب ها:
دیدگاه های کاربران
هیچ دیدگاهی ثبت نشده است! اولین دیدگاه را شما ثبت کنید.
دیدگاه خود را ارسال کنید

نظر خود را برای این مطلب ارسال کنید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.