هفت نکته اصولی در طراحی سایت های مینیمال یا سبک

طراحی سایت به صورت مینیمال یا سبک بسیار مهم است، چرا که این نوع طراحی باعث می‌شود مخاطب تجربه کاربری بهتری در سایت شما تجربه کند.


1016 بازدید | 0 دیدگاه

هفت نکته اصولی در طراحی سایت های مینیمال یا سبک

مینیمالیسم” همیشه یکی از موارد مهم در طراحی هر چیزی از جمله طراحی داخلی، طراحی لباس و همچنین وب سایت ها بوده است. حتما تابحال در هنگام سرچ موضوعی در اینترنت با سایت های مختلفی با طراحی و محتوای مختلف و رنگارنگ برخورد کرده اید. این دقیقا همان چیزی است که یک طراح سایت باید هنگام طراحی، در ذهن خود داشته باشد.

مانند تمامی مشاغل دیگر، تمرین مداوم می تواند شما را به یک شخص حرفه ای در زمینه طراحی سایت تبدیل کند. پس اگر شما هنوز هیچ ایده ای برای طراحی وب سایت خودتان در ذهن ندارید، شما به یک تحقیق اساسی در این زمینه احتیاج دارید. شما نمی توانید با مشاهده و کپی از ایده های دیگران به یک شخص حرفه ای تبدیل شوید. اما در این مقاله ما با ارائه چند نکته مهم و کاربردی در طراحی سایت های مینیمال یا سبک شما را در طراحی سایت های زیبا و اصولی راهنمایی می کنیم. 
البته این را در نظر داشته باشید که در نهایت این محتوای سایت شما است که به آن جان بخشیده و سایت شما را  زنده نگه می دارد.

 

1. از اصل "هرچه کمتر، بهتر" استفاده کنید

رعایت این اصل در طراحی مینیمال، بسیار ضروریست و عدم رعایت آن هرگز قابل قبول نخواهد بود.
این اصل در واقع می گوید که هرگز نباید از عناصر زیادی در صفحات وب استفاده کنید. شاید شما فکر کنید استفاده از عناصر مختلف با تعداد فراوان در وب سایت‌ها باعث تمایز سایت شما با دیگران می‌شود اما هرگز اینطور نیست!
البته این موضوع بستگی به نوع وب سایت و محتوای سایت شما دارد اما در هر صورت باید سعی کنید از عناصر و محتوای اضافی خودداری کنید و منظور خود را در خلاصه ترین عناصر و محتوا به مخاطب برسانید.
2. روی محتوای سایت تمرکز کنید

علاوه بر اینکه شما باید محتوای سایت خود را مطابق با زمینه فعالیت و مخاطبان خود انتخاب کنید، بسیار مهم است که این محتوا را چگونه ارائه می دهید. انتخاب فونت مناسب برای نمایش محتوا بسیار مهم است اما در عین حال به نحوه  نمایش و چیدمان محتوا نیز توجه داشته باشید.
خوشبختانه فضای اینترنت فونت های زیبا و جذابی را برای نمایش محتوای وب سایت ها فراهم کرده است. پس تنها کافیست پس از انتخاب یک فونت مناسب، با صبر و حوصله محتوای سایت را در قالب و چیدمان مناسب قرار دهید.

تمرکز بر روی محتوای سایت
3. استفاده از فضای سفید در سایت را فراموش نکنید

شاید این موضوع از دید طراحان وب بسیار غریب به نظر برسد اما بدانید که این فضاهای سفید در صفحات وب بسیار حائز اهمیت هستند. در طراحی مینیمالیسم، فضای سفید بیشتر یعنی پیچیدگی کمتر و در نهایت پاکیزگی بیشتر در طراحی صفحات وب.

نیازی نیست نگران این مسئله باشید! لذا سعی کنید با انتخاب و به کارگیری عناصر جذاب در صفحات سایت خود، این قضیه را پوشش دهید.
فضاهای سفید در وب سایت باعث می‌شوند که کاربران محتوای صفحات را بهتر ببینند و مطمئنا این چیزی است که هر طراح سایتی دوست دارد، اتفاق بیفتد.

استفاده از فضای سفید در سایت
4. از عناصر گرافیکی با تاثیرگذاری بالا استفاده کنید

استفاده از عناصر با تاثیر گذاری بالا در صفحات وب گامی دیگر برای داشتن یک سایت مینیمال یا سبک است.
اگر شما مشتاق هستید که در وب سایت خود از عناصر گرافیکی و هنرمندانه استفاده کنید، توصیه میکنیم این امر را به صورت عاقلانه اعمال کنید. سعی کنید تمام ایده‌های خود را تنها در یک یا دو تصویر به نمایش بگذارید.
زمانی که ما می‌گوییم از تصاویر و عناصر تاثیرگذار در وب سایت خود استفاده کنید منظور این است که از تصاویر با رنگ بندی و محتوای مناسب استفاده کنید به طوری که آن عنصر، مخاطب شما را از منظور اصلی مطلب دور نکند.
در نهایت این موضوع به شما برمی‌گردد که به چه شکلی علاقه دارید در طراحی سایت خود از تصاویر استفاده کنید. اما توصیه ما این است که از تصاویری استفاده کنید که رنگ‌بندی آن ها با رنگ‌بندی سایت و رنگ سازمانی شما همخوانی داشته باشد. 

5. از قاب و چارچوب منحصر بفرد استفاده کنید

به منظور ایجاد رابطه میان سایت و مخاطبانتان لازم است که به قالب و چارچوب سایتتان اهمیت بدهید. ممکن است که در طراحی قالب مینیمالیسم نسبت به سایت‌های معمولی زمان زیادی را صرف کنید چرا که باید به سلسله مراتب نمایش محتوا در چنین سایتی توجه داشته باشید. قبل از طراحی چارچوب صفحات خود باید توجه داشته باشید که کدام محتوا ضروری و کدام محتوا غیر ضروری هستند.

استفاده از قاب و چهارچوب مناسب6. هرگز کارایی را فراموش نکنید

در نهایت این موضوع بسیار مهم است که کابران هنگام کا با سایت شما چه احساسی خواهند داشت. شاید این مسئله ساده به نظر برسد اما هرگز نباید جهت یابی احساسات مخاطبان را نادیده بگیرید.
به عنوان مثال شما افراد چپ دست و راست دست را هنگام کار با سایتتان در نظر بگیرید. آیا هر دو گروه افراد احساس خوبی هنگام کار با سایتتان در موبایل خواهند داشت؟
هر چند که شاید این مسئله آن چنان از دید شما حیاتی نباشد اما بهتر است که وب سایت خود را برای تمامی افراد بهینه کرده باشید. توجه داشته باشید که شما با افراد مختلفی سر و کار خواهید داشت.

بهینه سازی تصاویر

7. در انتخاب رنگ ها و کنتراست دقت کنید

بعضی از افراد برای طراحی سایت های مینیمالیست از رنگ های سیاه و سفید استفاده می کنند. اما ما توصیه می کنیم شما از هر رنگی بهره بگیرید تا زمانی که رنگ ها تاثیرگذاری محتوای سایت شما تداخلی ایجاد نکنند.
رنگ‎ها می‌توانند در سایت شما دو نتیجه مختلف را داشته باشند! می‌توانند محتوای شما را بسیار خوانا و جذاب‌تر جلوه دهند یا اینکه باعث شوند محتوای شما اصلا دیده نشوند! پس قبل از تصمیم گیری در مورد رنگ‌ها خوب فکر کنید.
در نهایت این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چگونه وب سایت خود را طراحی و پیاده‌سازی کنید و در این رابطه هیچ ممنوعیتی وجود ندارد. اما به شدت توصیه می‌کنیم برای طراحی سایت به صورت مینیمال یا سبک، نکات ذکر شده را جدی بگیرید تا بتوانید یک رزومه حرفه ای و منحصر به فرد نسبت به رقبایتان داشته باشید.


 

طراحی سایت به صورت مینیمال را شروع کنید

این ها تنها برخی از نکات لازم در طراحی سایت های مینیمال بودند که می‌توانستند به شما در طراحی یک سایت مینیمال یا سبک کمک کند. اما مطمئنا نکات دیگری در این رابطه هستند که خوشحال می شویم که اگر موردی به ذهنتان می رسد که ما در این مقاله فراموش کرده ایم آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.برای مشاهده انواع قالب های وب سایت مینیمال می‌توانید به محصولات وب روبیک مراجعه کنید. بسیاری از قالب های آماده حرفه‌ای و رایگان قرار گرفته در وب روبیک بصورت مینیمال طراحی شده‌اند.


برچسب ها:
دیدگاه های کاربران
هیچ دیدگاهی ثبت نشده است! اولین دیدگاه را شما ثبت کنید.
دیدگاه خود را ارسال کنید

نظر خود را برای این مطلب ارسال کنید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.