ابزارک وردپرس چیست و چگونه می توان ابزارک ها در وردپرس را مدیریت کرد؟

در این آموزش به شما می‌گوییم که کار ابزارک در وردپرس چیست و چگونه می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.


دسته بندی: وردپرس | نویسنده: وب روبیک (مدیر سایت)
865 بازدید | 0 دیدگاه

ابزارک وردپرس چیست و چگونه می توان ابزارک ها در وردپرس را مدیریت کرد؟

در این آموزش قصد داریم به معرفی و نحوه مدیریت ابزارک ها در وردپرس بپردازیم. در بخش قبلی برای شما در مورد نحوه ایجاد فهرست و مدیریت آن توضیح دادیم. شما با مطالعه مقاله آموزش صفر تا صد طراحی سایت با وردپرس می‌توانید وردپرس را به طور کامل یاد بگیرید.
اما در این بخش می‌خواهیم درمورد ابزارک‌های وردپرس و نحوه مدیریت آن‌ها صحبت کنیم. این بخش وابستگی بسیاری به قالبی دارد که شما در حال استفاده از آن هستید. همانطور که هر قالب دارای تنظیمات بخش سفارشی‌سازی مخصوص به خودش است، ابزارک‌های خاص خودش را هم در برمی‌گیرد و شما نباید در صورت مشاهده ابزارک‌های مختلف در هنگام استفاده از قالبهای مختلف، تعجب کنید.

نکته قابل توجه اینکه در بسیاری از مواقع شما قالبی را از وب روبیک یا سایت‌های دیگر دانلود می‌کنید اما زمانی که قالب را روی سایت خودتان نصب می‌کنید، متوجه می‌شوید نمایشی که از قالب دارید، با پیش نمایش قرار گرفته در سایت متفاوت است! در این مواقع خونسردی خودتان را حفظ کنید و نگران نباشید. شما قالب را به درستی نصب کرده‌اید و تنها تنظیمات مربوط به قالب را انجام نداده‌اید که بخشی از این تنظیمات به بخش ابزارک های وردپرس برمی‌گردد.

 

مدیریت ابزارک ها در وردپرس

برای مشاهده و مدیریت ابزارک ها در وردپرس، سایت وردپرسی خودتان را باز کنید و وارد پنل مدیریتی آن بشوید. در قسمت سمت راست پنل مدیریتی وردپرس، وارد منوی "نمایش > ابزارک ها" بشوید.

 مدیریت ابزارک ها در وردپرس

در نیمه سمت راست این صفحه لیستی از ابزارک‌هایی است که می‌توانید در سایت خودتان مورد استفاده قرار بدهید را مشاهده می‌کنید. همچنین در نیمه سمت چپ این صفحه، موقعیت‌هایی را مشاهده می‌کنید که می‌توانید ابزارک‌ها را در آن بخش‌ها مورد استفاده قرار بدهید.

 مدیریت ابزارک ها در وردپرس

برای به کارگیری ابزارک‌ها در بخش‌های مختلف می‌توانید به دو روش عمل کنید:

 1. برروی ابزارک مورد نظرکلیک کنید و بعد از انتخاب موقعیت قرارگیری ابزارک، روی دکمه "افزودن ابزارک" کلیک کنید.
 مدیریت ابزارک ها در وردپرس
 • ابزارک مورد نظر را با استفاده از موس بکشید و در بخش مورد نظر رها کنید.
 مدیریت ابزارک ها در وردپرس

با افزودن هر ابزارک در بخش‌های مختلف و کلیک برروی آن ابزارک، تنظیمات مربوط به ابزارک را مشاهده می‌کنید. توجه داشته باشید که تنظیمات هر ابزارک با توجه به کاربرد آن متفاوت است. همچنین با کلیک روی هر ابزارک و باز شدن تنظیمات آن، لینک "پاک کردن" را مشاهده می‌کنید که به سادگی می‌توانید آن را از بخش مورد نظر حذف کنید. به عنوان مثال تنظیمات مربوط به ابزارک "آخرین دیدگاه ها" را در زیر مشاهده می‌کنید.

 مدیریت ابزارک ها در وردپرس

 

در ادامه به معرفی برخی از ابزارک های رایج و پرکاربرد وردپرس می‌پردازیم:

 برخی از ابزارک های رایج و پرکاربرد وردپرس
 • ابزارک HTML سفارشی
  با افزودن این ابزارک، یک ادیتور متن در اختیار شما قرار می‌گیرد که به راحتی می‌توانید از تگ‌های html استفاده کرده و محتوای سفارشی خودتان را ایجاد کنید.
 • ابزارک RSS
  این ابزارک یک خبرخوان به سایت شما اضافه می‌کند. در تنظیمات این ابزارک یک لینک RSS از شما خواسته می‌شود که با وارد کردن آن و ذخیره تنظیمات، جدیدترین مطالب منتشر شده در خبرخوان مورد نظر شما در سایت نمایش داده می‌شود.
 • ابزارک آخرین دیدگاه ها
  با افزودن این ابزارک، جدیدترین دیدگاه‌ها یا نظرات ارسال شده توسط کاربران در سایت شما به نمایش گذاشته می‌شود.
 • ابزارک برگه ها
  این ابزارک به شما اجازه می‌دهد که تمامی برگه‌های ایجاد شده در سایت را در ناحیه مورد نظر از سایت خودتان به نمایش بگذارید. همچنین امکان تعریف استثناها در تنظیمات این ابزارک پیش بینی شده است.
 • ابزارک تصویر
  برای درج و نمایش یک تصویر در ناحیه ابزارک‌های سایت خودتان از این ابزارک استفاده کنید.
 • ابزارک جستجو
  این ابزارک از جمله ابزارک‌هایی است که در اکثر سایت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. با به کارگیری این ابزارک یک فیلد جستجو در سایت، به ناحیه ابزارک مورد نظر شما اضافه خواهد شد.
 • ابزارک دسته ها
  تمامی دسته بندی‌هایی که برای مطالب خودتان ایجاد کرده‌اید، با به کارگیری این ابزارک به بازدیدکنندگان سایت نمایش داده می‌شود.
 • ابزارک صوت
  در صورتی که قصد دارید صوتی را در سایت خودتان پخش کنید، با استفاده از این ابزارک امکان‌پذیر است.
 • ابزارک فهرست راهبری
  با استفاده از این ابزارک می‌توانید فهرست‌هایی که قبلا ایجاد کرده‌اید را در ناحیه ابزارک‌های سایت به نمایش بگذارید. نحوه ایجاد و مدیریت فهرست ها در وردپرس در آموزش‌های قبل در اختیار شما قرار داده شده است.
 • ابزارک متن
  این ابزارک یک ادیتور متن با امکاناتی ساده و کاربردی به شما ارائه می‌دهد که با استفاده از آن می‌توانید متن‌های دارای خاصیت Bold، Italic و یا حتی لیست‌ها را ایجاد کنید.
 • ابزارک نوشته های تازه
  با به کارگیری این ابزارک، جدیدترین مطالب منتشر شده در سایت شما در ناحیه ابزارک به نمایش گذاشته می‌شود.
 • ابزارک ویدئو
  این ابزارک کاربردی شبیه به ابزارک تصویر و صوت را دارد، با این تفاوت که امکان قرارگیری و نمایش ویدئو را نیز برای شما فراهم می‌کند.
 • ابزارک گالری
  با استفاده از این ابزارک می‌توانید به سادگی یک گالری تصویر را در ناحیه ابزارک سایتتان ایجاد کنید.

در نهایت بعد از اینکه ابزارک‌های مورد نیازتان را به ناحیه‌های ابزارک (قرار گرفته در سمت چپ صفحه) اضافه کردید، وارد لینک اصلی سایت خودتان بشوید و با بررسی ناحیه‌های ابزارک تعریف شده در سایتتان، از صحت عملکرد و تنظیمات انجام شده مطمئن بشوید.

 

متشکرم از اینکه تا این بخش از آموزش‌ها ما را همراهی کردید. لطفا سوالات و پیشنهادات خودتان را در رابطه با این آموزش در قسمت نظرات همین مطلب با من در میان بگذارید.

در آموزش بعدی برای شما در مورد مدیریت کاربران مختلف در وردپرس با شما صحبت می‌کنیم، لطفا با ما همراه باشید.


برچسب ها:
دیدگاه های کاربران
هیچ دیدگاهی ثبت نشده است! اولین دیدگاه را شما ثبت کنید.
دیدگاه خود را ارسال کنید

نظر خود را برای این مطلب ارسال کنید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.