آموزش پنل مدیریت وردپرس و آشنایی با بخش های مختلف پنل

در این آموزش به طور کلی با منو ها و بخش های مختلف پنل مدیریت وردپرس آشنا می‌شوید و یاد می گیرید ناحیه مدیریتی وردپرس شامل چه منو هایی هست و هر بخش چه کاربردی در مدیریت وب سایت شما خواهد داشت.


دسته بندی: وردپرس | نویسنده: وب روبیک (مدیر سایت)
2093 بازدید | 0 دیدگاه

آموزش پنل مدیریت وردپرس و آشنایی با بخش های مختلف پنل

ما در آموزش قبلی با شما درباره‌ی آموزش نصب وردپرس روی هاست سی پنل (Cpanel) صحبت کردیم و می‌خواهیم دراین آموزش پنل مدیریت وردپرس شما را بیشتر آشنا کنیم و یاد می گیرید ناحیه مدیریتی وردپرس شامل چه منوهایی است و هر بخش چه کاربردی در مدیریت وب سایت شما خواهد داشت. شما می‌توانید جهت یادگیری وردپرس مقاله آموزش صفر تا صد طراحی سایت با وردپرس را مطالعه کنید.

پس از نصب و راه اندازی وردپرس، نوبت به این می‌رسد که وارد ناحیه مدیریتی بشوید و وب سایت خودتان را مدیریت کنید.

برای ورود به ناحیه مدیریت سایت وردپرس از الگوی زیر استفاده کنید و آن را در مرورگر خودتان وارد کنید.

Yourdomain.com/wp-admin

در صورتی که شما وردپرس رو روی لوکال هاست Xampp راه اندازی کردید از الگوی زیر استفاده کنید.

localhost/wordpress/wp-admin

با وارد کردن این لینک در مرورگر با صفحه ورود به پنل مدیریت وردپرس مواجه خواهید شد.

آموزش پنل مدیریت وردپرس و آشنایی با بخش های مختلف پنل

در این قسمت نام کاربری و رمز عبوری که در هنگام راه اندازی وردپرس تعریف کردید را به کار بگیرید و وارد ناحیه مدیریت سایتتان بشوید.
 

به ناحیه مدیریت وردپرس خوش آمدید! 

 به ناحیه مدیریت وردپرس خوش آمدید!

در سمت راست این صفحه منوهایی را مشاهده می‌کنید که از طریق هر یک از آن‌ها می توانید اقداماتی را روی وب سایت وردپرسی خودتان انجام بدهید.

با توجه به گستردگی پنل مدیریتی وردپرس، سعی می کنیم تمام منوها و بخش‌های پنل را در چند آموزش به شما ارائه بدهیم. بنابراین در این آموزش به معرفی کلی منوها می پردازیم تا شما به طور کلی با محیط وردپرس آشنا بشوید و از حالت ابهام و سردرگمی خارج بشوید.

در آموزش های بعدی به طور مفصل به آموزش نکات ریز و درشت هر بخش می پردازیم.

 

معرفی و آشنایی با منوهای پنل مدیریت وردپرس

 معرفی و آشنایی با منوهای پنل مدیریت وردپرس
 • پیشخوان 
  همانطور که مشاهده می کنید اولین منوی پنل، منوی پیشخوان است. هر بار که شما وارد ناحیه مدیریتی وردپرس می‌شوید، به طور پیش فرض با این صفحه مواجه خواهید شد. این صفحه اطلاعات کلی در مورد وضعیت سایت وردپرسی شما را در اختیارتان قرار می‌دهد. این اطلاعات شامل به روزرسانی ها، جدیدترین نظرات کاربران، اخبار وردپرس و اطلاعاتی از قبیل هستند. همچنین شما می‌توانید به سادگی باکس‌های موجود در این صفحه را سفارشی‌سازی کنید.

 

نوشته ها
 • نوشته ها
  این منو یکی از منوهایی است که بیشترین استفاده را ازآن خواهید داشت. نوشته‌ها در اصل تمام مطالبی هستند که در سایت شما به نمایش گذاشته می‌شوند. فرض کنید شما قصد راه اندازی یک سایت آموزشی مثل بلاگ آموزشی وب روبیک را دارید. در این صورت هر یک از مطالب آموزشی که شما منتشر می‌کنید، به عنوان یک نوشته و از طریق این منو قابل مدیریت هستند.
  این منو همچنین شامل چند زیر منو هست. زیر منوی "افزودن نوشته" که برای ارسال نوشته یا مطلب جدید از آن استفاده می‌شود. زیر منوی "دسته ها" که برای دسته بندی‌کردن مطالب از آن استفاده می‌کنیم و زیر منوی "برچسب ها" که همان کلمات کلیدی هستند.

 

رسانه
 • رسانه
  از طریق این منو شما هر نوع تصویر، ویدئو، صوت و یا فایلی را می توانید در سایت وردپرسی خودتان آپلود و مدیریت کنید. زیر منوی اول رسانه با عنوان "کتابخانه" است که تمامی فایل‌هایی که شما قبلا آپلود کردین را به شما نمایش می‌دهد و این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا فایلی را ویرایش و یا حذف کنید.

 

برگه ها
 • برگه ها
  برگه ها در وردپرس همان صفحات وب سایت شما به حساب می‌آیند. در بسیاری از مواقع کاربران وردپرس این منو را با منوی نوشته ها اشتباه می‌گیرند! تمام صفحات جانبی یک وب سایت از جمله صفحه درباره ما، تماس با ما، قوانین و مقررات، سوالات متداول و ... به عنوان برگه در وردپرس شناخته می‌شوند.

 

دیدگاه ها
 • دیدگاه ها
  همانطور که از عنوان این منو پیداست، دیدگاه‌ها یا نظراتی که برای هر یک از مطالب سایت شما ارسال می‌شوند، از طریق این منو قابل مدیریت هستند. از طریق این منو شما می‌توانید نظرات کاربران را ویرایش یا حذف کنید و یا حتی برای نظرات آن‌ها پاسخی را ارسال کنید.

 

پوسته ها
 • نمایش
  این منو و منوی افزونه‌ها مهمترین منوهای مدیریتی سایت شما به حساب می‌آیند. این منو شامل چندین زیر منو هست که هر یک از آن‌ها را به طور کلی معرفی می‌کنیم:
  پوسته ها
  پوسته، در اصل قالب سایت شما است که ظاهر و ساختار کلی سایت شما را تعریف می کند. از طریق این زیر منو شما به سادگی می توانید پوسته جدیدی را نصب کنید و با فعالسازی آن، ظاهر سایت خودتان به طور کلی تغییر بدهید. 
  سفارشی سازی
  اکثر پوسته‌ها شامل تنظیمات خاص خودشان هستند که تحت عنوان سفارشی سازی در این قسمت در اختیار شما قرار داده می‌شوند. همچنین بخش سفارشی سازی پوسته‌های مختلف کاملا متفاوت است و بسته به نوع قالب تنظیمات این بخش تغییرمی‌کند. 
  ابزارک ها
  ابزارک‌ها بخش‌های کوچکی از سایت شما هستند که به شما اجازه می‌دهند اطلاعات و محتوایی را در بخش‌های خاص پوسته خودتان به نمایش بگذارید. به عنوان مثال، معمولا فوترها و نوار کناری صفحات از طریق ابزارک ها قالب مدیریت هستند. 
  فهرست ها
  فهرست یا منوی وب سایت شما از طریق این بخش قابل مدیریت است. در این بخش شما می‌توانید منوی جدیدی را ایجاد کنید و یا منوهای قبلی را مدیریت کنید. 
  ویرایشگر پوسته 
  این زیر منو یکی از زیر منوهای بسیار کاربردی و البته حساس وردپرس به حساب می‌آید. اگر شما با کدنویسی کمی آشنایی داشته باشید، از طریق این بخش می‌توانید کدهای پوسته را ویرایش کنید و تغییراتی در ساختار سایتتان ایجاد کنید.

 

افزونه ها
 • افزونه ها 
  افزونه یا پلاگین‌ها، ابزاری هستند که با نصب آن‌ها روی وب سایت وردپرسی خودتان می‌توانید امکانات جدیدی را به سایتتان اضافه کنید. این بخش دارای گستردگی زیادی است و به شدت با آن سر و کار دارید. برای درک بهتر افزونه‌ها فرض کنید شما قصد راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی دارید. در این صورت باید افزونه ای به نام ووکامرس را از طریق این قسمت روی سایت خودتان نصب کنید تا امکانات مورد نیاز برای داشتن یک سایت فروشگاهی به پنل و سایت وردپرسی شما اضافه بشود. 
  همچنین از طریق این بخش شما می‌توانید به روزرسانی افزونه‌های قبلی را انجام بدهید و یا آن‌ها را فعال یا غیر فعال کنید. 
  زیر منوی "ویرایشگر افزونه" در این بخش دقیقا مانند زیر منوی "ویرایشگر" در بخش "نمایش" عمل می‌کند با این تفاوت که در این قسمت شما می‌توانید افزونه‌های موجود را دستکاری و شخصی سازی کنید.

 

کاربران
 • کاربران
  در صورتی که امکان عضویت در سایت را فعال کرده باشید، زمانی که افراد در سایت شما عضو می‌شوند، از طریق این بخش شما می توانید لیست آن‌ها را مشاهده و مدیریت کنید. همچنین از طریق منوی "افزودن" می‌توانید به صورت دستی، کاربران جدیدی را برای سایت وردپرسی خودتان تعریف کنید.

 

ابزارها
 • ابزار ها
  این بخش شامل زیر منوهایی است که با استفاده از آن‌ها می‌توانید مدیریت بهتری روی سایت خودتان داشته باشید. به عنوان مثال می‌توانید از محتوای سایتتان خروجی بگیرید و یا اطلاعات سایت دیگری را به سایت خودتان منتقل کنید.

 

تنظیمات
 • تنظیمات
  این منو از جمله بخش‌های مهم پنل مدیریت وردپرس به حساب می‌آید که پایه و اساس سایت شما را مدیریت می‌کند. از طریق زیر منوهای این بخش می‌توانید تنظیمات پایه و اساسی سایت خودتان را از جمله زبان وب‌سایت، ساختار تاریخ و زمان، نحوه ایجاد لینک ها و اینگونه تنظیمات را اعمال کنید.

 

آشنایی با پنل مدیریت وردپرس

در این مقاله شما با بخش‌های کلی پنل مدیریت وردپرس آشنا شدید و کارایی آن‌ها را یاد گرفتید تا بتوانید به درستی از آن استفاده کنید.

از اینکه ما را در این آموزش همراهی کردید سپاسگذاریم. خوشحال می‌شویم که نظرتان را در مورد سطح آموزش ها در انتهای صفحه با ما در میان بگذارید و با مقاله بعدی ما با موضوع تفاوت برگه و نوشته در وردپرس و کاربردهای آنها ما را همراهی نمایید.

لطفا سوالات خودتون را در قسمت نظرات ارسال کنید تا در اسرع وقت به شما پاسخ بدهیم.


برچسب ها:
دیدگاه های کاربران
هیچ دیدگاهی ثبت نشده است! اولین دیدگاه را شما ثبت کنید.
دیدگاه خود را ارسال کنید

نظر خود را برای این مطلب ارسال کنید. نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.